Site icon Noworudzianin.pl

NUTW przed inauguracją

Nowy rok akademicki zbliża się wielkimi krokami, ale jeszcze się nie zaczął. Nie mniej jednak na Noworudzkim Uniwersytecie Trzeciego Wieku rozpoczęły się już pierwsze spotkania studentów-seniorów. W poniedziałek 3 września w Technoinkubatorze w Słupcu odbyło się pierwsze takie spotkanie, które zgromadziło ok. 100 osób

Część pierwsza spotkania stanowiła część organizacyjną, dedykowaną przede wszystkim studentom I roku – a jest to aż 20-osobowa grupa. Szefowa uniwersytetu – Karolina Popiel, omówiła zasady funkcjonowania naszej „dorosłej szkoły”. Zostały też poruszone zasady organizacji różnych wyjazdów, którymi jest zainteresowana spora grupa słuchaczy. To krótkie, wstępne spotkanie, zaszczyciła swoją obecnością Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk, wicestarosta powiatu kłodzkiego, życząc wszystkim zapału do nauki, poznawania nowych rzeczy, udanych wyjazdów, dużo energii do działania, no i oczywiście całe mnóstwo zdrowia na to wszystko. Na zakończenie tej części, wszyscy studenci zostali obdarowani kolorowymi notesikami i firmowymi (z napisem Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku) długopisami, którymi da się też pisać w notatnikach telefonicznych, jakby ktoś zapomniał tego zwyczajnego.

Po krótkiej przerwie przywitaliśmy Bogusławę Pęcherczyk, jedną z naszych ulubionych wykładowczyń – bo na jej wykładach nigdy nikt się jeszcze nie nudził. Próba określenia co to jest „samoświadomość samego siebie” (bo taki był tytuł wykładu) rozpoczęła się oczywiście od krótkich warsztatów. Trzeba było – pracując w parach – określić co mi się podoba w partnerze, za co go cenię, czego się od niego nauczyłem. Od rozmów na sali zrobiło się głośno jak w ulu, ale Sławka – jak sama o sobie mówi, była zadowolona, że wszyscy biorą czynny udział w zajęciach.

Osobowość ma każdy z nas. Samoświadomość – główna cecha osobowości, nie jest nam dana „z urodzenia”, lecz stopniowo się rozwija i doskonali. Już w okresie dzieciństwa rozwija się pewność siebie, optymizm lub pesymizm i wiele innych cech (ambicja, niezależność, empatia, itd.), które uwidocznione są w naszym zachowaniu. Człowiek autentycznie przekonany o swojej wartości, bez obawy nawiązuje kontakty z ludźmi i nie boi się nawet ich negatywnych zachowań. Człowiek niepewny siebie ciągle stara się udowodnić swoją przewagę nad innymi – i tu mówimy o nieprawidłowej samoświadomości. U osób z niską samoświadomością dochodzą jeszcze lęki przed samym sobą, nad którymi bardzo trudno zapanować. Taki lęk stanowi również blokadę przed realizacją najgłębszych marzeń.

Swoją samoświadomość można kształtować i zmieniać. Trzeba w miarę możliwości realizować swoje marzenia, bez patrzenia na to, co powiedzą ludzie; mieć własne zdanie i nie wstydzić się głośno je wypowiedzieć, spróbować docenić to, co się od życia dostało – zarówno dobrego jak i złego i wyciągnąć z tego nauczkę. Wyjść z uśmiechem do ludzi i cieszyć się każdym dniem. To wszystko podniesie naszą samoocenę i tym samym naszą samoświadomość.

Najlepsza z grup, radosna, chętna do zabawy tak samo, jak do wykonywania zadań – jak zostaliśmy określeni, w podziękowaniu za wykład – obdarowała wykładowczynię pięknymi wrzosami.

Anna Szczepan
Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Str. 3 w numerze 347 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.




Numer 347
21-27 września 2018 r.

Exit mobile version