Powyborcze przetasowania
Trwająca kadencja burmistrza miasta Nowa Ruda, wójta gminy Nowa Ruda i radnych rady miejskiej oraz rady gminy kończy się 16 listopada. Sesja nowej rady miejskiej/gminy musi być zwołana w ciągu 7 dni od daty końca tej kadencji. Oznacza to, że radni miejscy oraz radni gminni, a co za tym idzie, burmistrz elekt Tomasz Kiliński, jak i wybrany w niedzielę 4 listopada wójt gminy Nowa Ruda, mogą być zaprzysiężeni między 17 a 23 listopada.
Tak jak w poprzednich wyborach, do Rady Miejskiej w Nowej Rudzie dostało się sześć pań. W nowej radzie miejskiej zasiądzie ośmioro nowych radnych, dla trojga z nich jest to powrót do rady po czteroletniej przerwie. Do nowo wybranej rady miejskiej w Nowej Rudzie nie dostali się obecni radni: Beata Kłossowska-Tyszka, Mieczysław Chmielewski, Bogusław Łyszczarczyk, Arkadiusz Michalski i Jarosław Ubik. W tegorocznych wyborach samorządowych nie kandydowali Irena Caryk, Tomasz Kuczaj oraz Alicja Plachowska, która ze względów zawodowych złożyła mandat w trakcie kadencji. „Nowi” radni to: Kinga Wiechetek, Artur Turański, Magdalena Lichwa, Dawid Jędrzejewski, a także Marta Chojecka. Dla Jolanty Kasprzyk, Zdzisława Druciaka i Zbigniewa Karczewskiego jest to powrót do noworudzkiego samorządu po 4-letniej przerwie.
W składzie Rady Gminy Nowa Ruda zasiądą tylko dwie panie. 15-osobową radę zasili siedmioro „nowych” radnych: Magdalena Tomkiewicz, Marcin Jaliński, Janusz Maślanka, Bolesław Pietruszewski, Kamil Sawicki, Zbigniew Wacławik i Stanisław Wasłowicz. Dla Bożeny Sołek-Muzyki i Marka Bidzińskiego jest to powrót po przerwie. Do rady gminy nie dostali się obecni radni: Teresa Bazała, Hanna Groń, Bogusława Tarassow, Grzegorz Nierodka, Marcin Kalkowski, Henryk Srokowski i Waldemar Wójtowicz. Nie kandydowała Łucja Woźniak, natomiast Antoni Pukała bez sukcesu kandydował do Rady Powiatu Kłodzkiego.
Str. 3 w numerze 353 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.
Numer 353
2-8 listopada 2018 r.