Dzień Kobiet

Bo bez baby chłop jest słaby!
Nieco wcześniej niż wskazuje kalendarz i tradycja, bo już 4 marca na Noworudzkim UTW obchodzono Dzień Kobiet. Kiedyś w starożytnym Rzymie fetowano tzw. Matronalia – czyli święto związane z macierzyństwem i płodnością. Z tejże okazji mężowie nie tylko obdarowywali swoje żony prezentami ale też spełniali ich życzenia (oj, też by się przydało!). No i właśnie to święto dało „wzór do naśladowania” w nowożytnej erze, acz trzeba było na nie długo czekać. Pierwsze obchody Dnia Kobiet odbyły się w 1909 roku w Stanach Zjednoczonych. W rok później Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzone corocznie na całym świecie święto Dnia Kobiet, mające propagować ideę praw kobiet m.in. do pracy i zaprzestania dyskryminacji w jej miejscu, szkoleń zawodowych, obejmowania stanowisk publicznych a szczególnie powszechnego prawa wyborczego. Dzisiaj wiele krajów usankcjonowało to święto, nawet w tak dla nas egzotycznych jak Algieria, Burkina Faso („kraj prawych ludzi” w Afryce), Kamerun, Chiny, Wietnam czy wreszcie Zambia. A w Polsce najpopularniejsze w okresie PRL-u teraz znowu wraca do łask. Ciekawostką jest, że w Rosji i Włoszech kobiety najczęściej obdarowywane są gałązkami akacji srebrzystej – czyli mimozy…

Więcej na str. 14 w numerze 370 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.

Być kobietą w policji
Decydując się na służbę w policji, kobiety muszą zrezygnować z wielu rzeczy, choćby takich jak sukienki i obcasy. W pracy zakładają mundur, przypinają do pasa broń i niezależnie od pory dnia i pogody, pełnią służbę w patrolu, zabezpieczają ślady na miejscach przestępstw, rozmawiają z ofiarami przemocy domowej i gwałtów. Pracę policjantek wspomaga kilka kobiet zatrudnionych na stanowiskach cywilnych.

Coraz więcej kobiet zakłada policyjny mundur. Kobiety obecne są we wszystkich pionach; prewencji, ruchu drogowego, służbie kryminalnej i dochodzeniowej. Pracują także na stanowiskach dzielnicowych lub kierują jednostkami. Panie pełniące służbę w policji nie mogą liczyć na przywileje. Tak samo jak mężczyźni, zatrzymują przestępców, interweniują wobec chuliganów, czy patrolują ulice…

Więcej na str. 14 w numerze 370 tygodnika „Noworudzianin” dostępnym w archiwum.




Numer 370
8-14 marca 2019 r.

Pobierz tutaj (pdf)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *