Karta Dużej Rodziny to system zniżek – zarówno w instytucjach publicznych, jak i firmach prywatnych – z których można korzystać w ok. 24 tys. lokalizacji w całej Polsce. Komu przysługuje i co zrobić, by otrzymać Kartę? Przedstawiamy przewodnik krok po kroku
Dzisiaj Kartę Dużej Rodziny posiada ponad 3,46 mln osób – Kart aktywnych elektronicznych jest 715 tys., a tradycyjnych 2,94 mln. Dostępna od 1 stycznia 2018 r. eKDR pozwala wyświetlać swoją Kartę, a w przypadku rodziców – także karty pozostałych członków rodziny. Możemy wyszukać najbliższe punkty, w których KDR jest honorowana, a także wyszukać partnerów programu m.in. po lokalizacji i kategorii.
W programie uczestniczy ok. 6,5 tys. partnerów, a ze zniżek można korzystać w ok. 24 tys. lokalizacji. To zarówno instytucje publiczne, jak i podmioty prywatne. Zniżki ustawowe obejmują opłaty paszportowe, transport kolejowy oraz darmowe wstępy do parków narodowych. Ale KDR to także zniżki na zakup żywności, ubrań, obuwia, kosmetyków, książek czy paliwa.
Jak otrzymać Kartę Dużej Rodziny?
Wniosek można złożyć przez portal Emp@tia lub drogą tradycyjną.
Jeśli składasz wniosek przez Emp@tię:
Wejdź do modułu eWnioski na Emp@tii — portalu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
-Zaloguj się profilem zaufanym. Jeśli nie masz jeszcze profilu zaufanego — załóż go online
-Wypełnij wniosek — przejrzysty kreator wniosku ułatwia złożenie wniosku i pilnuje, aby wszystkie wymagane pola zostały wypełnione
-Czekaj na powiadomienie o gotowych do odbioru Kartach — dostaniesz je w wiadomości sms
-Jeśli składasz wniosek również o Karty mobilne, członkowie rodziny na podane we wniosku adresy e-mail otrzymają:
•numery Kart, które jednocześnie są loginami do aplikacji mobilnej mKDR
•linki do sklepów Google Play i App Store, by pobrać aplikację
Jednorazowe hasła do aplikacji członkowie rodziny otrzymają w wiadomościach sms na podane we wniosku numery telefonów
Składasz wniosek w urzędzie?
•Skontaktuj się z urzędem gminy lub miasta i zapytaj, która instytucja zajmuje się Kartami Dużej Rodziny (w przypadku Nowej Rudy jest to urząd miejski Rynek 11)
•Wypełnij wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny i przygotuj odpowiednie dokumenty
•Złóż wniosek w odpowiedniej instytucji
•Odbierz Kartę Dużej Rodziny
•Jeśli składasz wniosek również o Kartę mobilną, pobierz aplikację mKDR w Google Play (dla systemu Android) lub App Store (dla systemu IOS).
Jakich dokumentów potrzebujesz?
-ojciec i matka – wystarczą dokumenty tożsamości (dowód osobisty lub paszport – jeśli nie mają numeru PESEL) oraz oświadczenie, że rodzice nie są pozbawieni władz rodzicielskiej (ani ograniczeni we władzy rodzicielskiej). Można je napisać samodzielnie lub wypełnić odpowiedni formularz.
-macocha i ojczym (małżonek jednego z rodziców) – dokument tożsamości oraz akt małżeństwa
-dzieci poniżej 18 lat – akt urodzenia lub dokument tożsamości
-dzieci powyżej 18 lat – dokument tożsamości oraz oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w szkole lub na studiach (można napisać je samodzielnie lub wypełnić odpowiedni formularz).
-dzieci niepełnosprawne powyżej 18 lat – dokument tożsamości
-dzieci z rodzin zastępczych albo z rodzinnego domu dziecka – ustanowienie o umieszczeniu w rodzinie zastępczej albo rodzinnym domu dziecka.
-osoby, które przebywają w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka – oświadczenie o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo rodzinnym domu dziecka.
-cudzoziemiec – dodatkowo, oprócz wcześniej wymienionych dokumentów, konieczny jest dokument, który potwierdzi prawo do mieszkania w Polsce/zezwolenie na pobyt w kraju.
Co ważne, jeśli składasz wniosek wyłącznie o Kartę mobilną, a urząd przyznał ci już plastikową Kartę — nie musisz przygotowywać żadnych dokumentów. Wystarczy, że podasz numer telefonu i adres e-mail członka rodziny (jeżeli wniosek dotyczy osoby, która nie ma telefonu ani adresu e-mail — podaj numer telefonu i adres e-mail rodzica lub innego członka rodziny). We wniosku możesz wskazać, czy rodzice będą mogli wyświetlać w aplikacji mKDR tylko swoje Karty, czy również Karty pozostałych członków rodziny.
Ile to kosztuje?
Usługa jest bezpłatna, jeśli wnioskujesz o Kartę po raz pierwszy. Duplikat Karty kosztuje 9,56 zł. Jeśli składasz wniosek tylko o Kartę mobilną (a masz już Kartę plastikową lub odwrotnie): zapłacisz 9,21 zł
Gdzie sprawdzę dostępne zniżki?
Szczegółowy wykaz wszystkich partnerów KDR można znaleźć pod adresem https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/kdr oraz w aplikacji mobilnej.
Komu przysługuje KDR?
Każdemu członkowi rodziny, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają na utrzymaniu przynajmniej troje dzieci, czyli ojcu i matce, macosze lub ojczymowi (małżonek jednego z rodziców) oraz dzieciom. Kartę mogą dostać także rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka.
Uwaga! Od 1 stycznia 2019 roku Kartę Dużej Rodziny mogą otrzymywać również rodzice, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci, niezależnie od tego, w jakim wieku są dzisiaj.
Na jak długo przyznawana jest Karta?
•rodzice — na całe życie
•dzieci — do ukończenia 18 lat
•dzieci, które dalej uczą się w szkole lub studiują — do ukończenia nauki, maksymalnie do ukończenia 25 lat
•dzieci niepełnosprawne — na czas obowiązywania orzeczenia o niepełnosprawności