Powiedział Bartek, że dziś…

W tłusty czwartek tradycyjnie objadamy się pączkami. Jest to ostatni czwartek (zapusty) karnawału. Data tłustego czwartku zależy od daty Wielkanocy

Staropolskie przysłowie mówi: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”.
Dzisiaj z serem, marmoladą, advocatem, budyniem, a dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem, które obficie zapijano alkoholem…
W tradycji chrześcijańskiej tłusty czwartek jest ostatnim czwartkiem przed Wielkim Postem. Jednocześnie rozpoczyna ostatni tydzień karnawału zwanego „ostatkami”, „zapustami” lub „mięsopustami”, czyli czas zabaw, uciech oraz sutego, tłustego jedzenia. Po hucznych, obfitych w pożywienie dniach, następuje 40-dniowy post. Dawniej w domach szorowano wrzątkiem garnki, aby nie został w nich tłuszcz z gotowanego wcześniej mięsa. Odtąd, aż do świąt Wielkiej Nocy, jedzono tylko postne potrawy: kaszę, ziemniaki i żytni barszcz, oraz koncentrowano się na modlitwie i umartwianiu.
Zwyczaj obchodzenia tłustego czwartku i w tym spożywania pączków, w Polsce zadomowił się na dobre w XVI wieku. Dawne pączki, były „ciężkie”, faszerowano je mięsem, skwarkami, słoniną, smażono na smalcu. Dziś pączki uchodzą za najpopularniejszy przysmak, spożywany właśnie w tłusty czwartek. Kojarzą nam się z drożdżowym pulchnym ciastem, nadziewanym zwykle dżemem owocowym, albo dziką różą. Swoich zwolenników mają także te nadziane: owocami, adwokatem, likierem, czy nutellą.
Wbrew pozorom tłusty czwartek to nie tylko polski obyczaj. W wielu krajach istnieją przeróżne wariacje tego święta. Wszystkie sprowadzają się do dwóch spraw: dobrej zabawy i jedzenia do syta! Skandynawowie na przykład przed rozpoczęciem postu najadają się do syta słynnymi drożdżówkami z cynamonem i słodkimi bułeczkami z masą migdałową i bitą śmietaną. Choć spożywanie słodyczy krytykowane jest przez dietetyków, to nawet wielkie umysły nie potrafią oprzeć się magii pączków. W tłusty czwartek naukowcy stają się bardziej podobni do zwykłych śmiertelników i zapominają o kaloriach, tłuszczu.
Ciekawe jak wielką aktywność fizyczną będzie trzeba wykonać, aby spalić zjedzonego pączusia…

Jeszcze kilka przepisów – tym razem na chrust i oponki:

Lany chrust I
Składniki:
200 g mąki pszennej, najlepiej tortowej
150 ml mleka
3 jajka
2 opakowania cukru wanilinowego
szczypta soli
olej, smalec do głębokiego smażenia
cukier puder do posypania

Same białka ubijamy na sztywno, z odrobiną soli. Żółtka ubijamy z cukrami na jasną, puszystą masę, następnie dodajemy do niej, na zmianę, po trochę mleka i mąki. Następnie zmiksowane ciasto delikatnie łączymy z pianą z białek. Ciasto przekładamy do rękawa cukierniczego i wyciskamy na mocno rozgrzany tłuszcz, tworząc zawijasy. Po chwili obracamy je i smażymy z drugiej strony. Wyjęty z oleju chrust wykładamy na ręcznik papierowy, następnie oprószamy cukrem pudrem. Najlepiej smakuje lekko ciepły, prosto po usmażeniu…

Lany chrust II
Składniki:
2 szklanki mąki
1 szklankę mleka
szczyptę soli
1 łyżka cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczkę spirytusu
2 jajka
cukier puder do posypania

Wszystkie składniki ciasta dokładnie miksujemy, przekładamy do woreczka (dla ułatwienia, wcześniej woreczkiem można wyłożyć wysokie naczynie). Rozgrzewamy tłuszcz (może być na patelni), odcinamy niewielki róg woreczka i wyciskamy ciasto w kształcie „ślimaczków” na gorący tłuszcz. Smażymy z obu stron, na złoty kolor. Przekładamy na ręcznik papierowy, posypujemy cukrem pudrem.

Szybkie oponki z serkiem homogenizowanym
Składniki:
2 szklanki mąki
szczypta soli
2 serki homogenizowane (małe, np. Danio)
2 łyżki cukru
1 cukier wanilinowy
2 żółtka
1 łyżeczka sody
mąka do podsypania
tłuszcz do smażenia (np. smalec, 2 kostki)

Wszystkie składniki dokładnie mieszamy łyżką. Ciasto przekładamy na stolnicę, wcześniej podsypujemy mąką, chwilkę wyrabiamy i rozwałkujemy na grubość ok. 2 cm. Z ciasta wycinamy kółka, w środku każdego malutkie kółeczko. Kładziemy na gorący tłuszcz, smażymy z obu stron na złoty kolor. Usmażone pączki wykładamy na ręcznik papierowy, posypujemy cukrem pudrem.

SMACZNEGO!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *