Mauzoleum w Wałbrzychu kojarzone jest czasem jako świątynia nazistów. W rzeczywistości Schlesier-Ehrenmal miał upamiętniać 170 tys. Ślązaków, którzy zginęli podczas I wojny światowej, ofiary wypadków w kopalniach i 25 lokalnych bojowników ruchu narodowo-socjalistycznego. Jak to się stało, że Totenburg stanął w mieście, które chłodno przyjęło Adolfa Hitlera, gdy wódz przemawiałna tamtejszym stadionie?
Dziękujemy Łukaszowi Kazek za wsparcie Noworudzianina. Tym bardziej jest nam miło, że jesteśmy fanami jego historycznego kanału (współtworzy go z Mateuszem Kudłą) na YouTube dostępnego pod adresem: https://www.youtube.com/c/HistoryHiking/ który działa już od ponad roku.
Od dzisiaj, z dumą i za pozwoleniem autorów, będziemy publikować kolejne odcinki traktujące o historii Gór Sowich, Dolnego Śląska i innych miejsc na terenie Polski.
Łukasz Kazek, pasjonat historii, szczególnie Dolnego Śląska, przewodnik, dziennikarz śledczy w redakcji Noworudzianina… 31.07.2018 r.
O noworudzkich listach miłosnych pisaliśmy TUTAJ. Premiera filmu Powiernik tej jesieni!
______________________________________________________________________________________________________________
JEŻELI PODOBA CIĘ SIĘ NASZA PRACA i to co robimy na blogu noworudzianin.pl i profilach społecznościowych, prosimy o wsparcie. To pomoże nam rozwijać się, docierać do nowych miejsc i tematów oraz zakupić potrzebny sprzęt do realizacji nagrań w jeszcze lepszej jakości. Dziękuję! Więcej informacji pod linkami zrzutka.pl/Noworudzianin oraz patronite.pl/Noworudzianin
Wszystkie możliwości wspierania Noworudzianina oraz rozliczenia z wydanych Waszych pieniędzy opisane są na stronie: https://bit.ly/3hz54dS. Liczy się każda złotówka, udostępnienie, lajk, dobre słowo i uśmiech. Pozdrawiamy serdecznie.
|